5HP19 bmw e38 728 wyczuwalna zmiana biegów

Jeżeli masz problemy z automatyczną skrzynią biegów - napisz a napewno Twój post nie zostanie bez odpowiedzi.
Dzień dobry,
dręczy mnie od dawien dawna pewien problem. otóż zmiana biegów z 1-2 i 2-3 od ponad dwóch lat, kiedy jeżdżę tym autem, była zawsze wyczuwalna. 3-4 i 4-5 przełączają się pięknie, redukcje też w ogromnej większości wypadków są niewyczuwalne, poza przypadkami, kiedy zrzuca sobie czasem bodaj z 3-2 ale tylko jak akurat jedzie pod górkę pod określonym obciążeniem. Dodatkowo, pewien objaw, który zauażyłem jakiś czas temu, to twarda zmiana biegu, prawdopodobnie z 2-3 w momencie, kiedy dość dynamicznie przyspieszam i tuż przed zmianą biegu puszczam gaz, ale skrzynia w tym momencie wrzuca sobie bieg w górę, wtedy czuć lekkie uderzenie przy tej zmianie i ten objaw mnie niepokoi. normalnie nie zachodzi, tylko w przypadkach jak powyżej, jestem jednak w stanie niejako z premedytacją je wywołać. i teraz moje pytanie. jakie elementy sterownika mogą odpowiadać za takie zachowanie? kiedyś próbowałem rozszyfrować sekwencję załączania-wyłączania poszczególnych elektrozaworów z tabelki dostępnej w serwisówce tej skrzyni, ale niestety poległem. może ktoś z Was panowie będzie w stanie podpowiedzieć, jaki element kuleje? aha, jeszcze jeden objaw to fakt, że przy temperaturach w okolicy 0 i niżej po uruchomieniu silnika, pierwsze wrzucenie na D następuje z uderzeniem. ale tylko kiedy jest zimno i tylko pierwsze. olej zmieniany statycznie przeze mnie dwa lata temu razem z filtrem i po raz kolejny rok temu. poziom OK.
być może te objawy akurat wskazują na niedomaganie któregoś lub którychś elektrozaworów, a może już same tłoczki są zużyte? czytałem też gdzieś kiedyś, że jest w tej skrzyni taki gumowy kapturek, którego rolą jest też swego rodzaju regulacja ciśnienia i on jest słabym elementem. za wszelkie wskazówki serdecznie dziękuję!
daniel_e38

autor: karster
Wygląda mi to na jakąś usterkę/zużycie elementów skrzyni. Możesz jeszcze spróbować wymienić olej dynamicznie, bo statycznie to jednak nie to samo.
karster

Proponuję zapytać czy w oddziale MIDPARTS w Nowogrodzie (604 177 071), będą mieli mozliwość sprawdzenia bloku hydraulicznego i elektrozaworów. Generalnie zakłada się sterowanie na maszynę i robi się wykres działania. Wtedy wiadomo które sekcje sterowania nie działają poprawnie i wymagają regeneracji lub wymiany.
Automatyczne skrzynie biegów

Obrazek
midparts-krakow

Wróć do Problemy z automatyczną skrzynią?